Život máme každý jen jeden …
… to přece ví každý, můžete namítnout. Jenže každý si to neuvědomuje. Miminům to ještě nedochází, batolata objevují svět ochutnáváním všeho, co jim přijde do ruky, aniž by přemýšlela odkud kam v životě směřují … pak přijde předškolní věk, školní věk … “tunel” puberty … všechna životní stádia jsou na internetu popsaná experty v mnoha jazycích. Kdyby náhodou popis ve “vašem” jazyce chyběl, můžete použít překladač Googlu nebo jiný, pokud jste si na něj zvykli.
Puberta je skutečně takový “tunel”. Na jednom konci do něho vstupuje dítě a na druhém vychází dospělý člověk. Možná ještě nemá ujasněné všechno, co bude v životě potřebovat, ale to ani mít nemůže. Nikdo neví, co se stane zítra, natož, co bude za 20 let. To se dovídáme až za těch 20 let a jediné, co se pak dá změnit, je hodnocení, či rozdělení na to, co se stalo “díky” a co “kvůli” události předešlé.
Slovo “puberťák” je často vnímáno negativně. Rodiče se často ptají, jak přežít pubertu svého dítěte. Málokdo si ale uvědomí, že i oni sami pubertou museli projít, když se stali rodiči …
Samozřejmě, jako každé pravidlo, má i takto “mnou vnímané” pravidlo, své výjimky. Záleží na úhlu pohledu, dosavadních zkušenostech, vzdělání … a ochotě se i nadále učit. Říká se, že “učený z nebe nespadl”, tak proč se bojíme ptát a diskutovat? Proč věříme “svému” stereotypnímu vnímání, když “ti druzí” do “teď a tady” žili “jinak či jinde”?
“Jinak” nemusí znamenat lépe nebo hůře, ale byly doby, kdy lidé dávali svůj život v sázku proto, aby mohli žít “jinde”. Přečtěte si Příběhy železné opony sestavené Luďkem Navarou. Ani já netušila, co se v Československu dělo, přestože jsem v něm žila, studovala, pracovala, pořídila si rodinu a až po roce 1989 doháněla jazykové znalosti … až když jsem se potřebovala domluvit v zemích, kde se česky učí málokdo.
“Teď a tady” (25.8.2023, Skalka u Nové Bystřice) žiji svou přítomnost v souladu s přírodou a svým tělem. “Tady” se už nezmění, jen to “teď” se posouvá … ale to už by bylo téma na samostatný esej.