Učit se, učit se, učit se!

Učit se, učit se, učit se! … citát prý mylně připisovaný Leninovi, podle wikiquote.org ho však jako první použil Stalin.

Je mi jedno, kdo ho poprvé použil. Bylo to dávno před mým narozením, takže já později s tímto citátem v československé totalitě vyrůstala. Myšlence se obecně nedá nic vytknout, i já si myslím, že vzdělá(vá)ní je důležité. Je jen otázkou, kdo nám vzdělání poskytuje a jestli nám dovolí pochybovat o doktrínách, ptát se a diskutovat.

v Městské knihovně v Praze jsem kdysi viděla věž postavenou z knih …

V současnosti se hodně spoléhá na internet. Ono je jednodušší “zeptat se strýce Googla” (nebo použít jiný vyhledávač, na který jsme si zvykli) než knižní výtisk nějaké encyklopedie. Kniha neobsahuje informace, které se nově objevily po jejím vydání, internetové encyklopedie zas nemusí obsahovat informace z doby před vznikem internetu, případně jen takové, o které je velký zájem.

Knihy, noviny a časopisy přesto nezavrhuji. I v době internetu se dají recyklovat. Knihy, které už “nikdo” nečte, se dají použít jako izolace (taková místnost pak dokonce vypadá jako knihovna), v Městské knihovně v Praze jsem kdysi viděla věž postavenou z knih …

Recyklovat se dají i noviny. Mokré boty např. uschnou lépe, když je vycpete novinama, dají se z nich dělat sošky a i z novinových balíků se dá udělat třeba křeslo, na kterém v rozhovoru Russella Howarda sedí on a Greta Thunberg.

Jak vidíte, dělat se dá leccos. Je jen potřeba si zachovat otevřenou mysl a zvídavost dětí.